Alternatywa dla zwykłych żarówek

Jakie powinno być idealne oświetlenie? Przede wszystkim dostosowane do funkcji pomieszczenia i do naszych potrzeb. Nie powinno męczyć wzroku ani być zbyt drogie w eksploatacji. Najlepiej, jeśli stworzy dogodne warunki do pracy i nauki, a kiedy zajdzie taka potrzeba, także do relaksu. Brzmi pięknie, prawda? Jednak czy takie oświetlenie naprawdę istnieje?

Odpowiedzią na wszystkie wymienione wyżej potrzeby może być oświetlenie LED. O jego zaletach opowiadają zarówno producenci branży oświetleniowej, jak i sami konsumenci. Donoszą o jego funkcjonalności, energooszczędności i uniwersalności.

W jakie lampy LED warto inwestować?

Żarówki LED są znaczne droższe od tradycyjnych, jednak jeśli zainwestujemy w produkty dobrej jakości, wydatek zwróci się już po roku. Są one bowiem znacznie tańsze w eksploatacji. Dlatego wybierając żarówki, nie warto oszczędzać.

Kupując tańsze lampy LED, ryzykujesz, że przestaną świecić już po kilkunastu miesiącach. Z racji tego, że rynek pełen jest produktów niskiej jakości, może zdarzyć się, że natkniesz się lampy LED, które nie będą świeciły przez cały, zadeklarowany przez producenta okres. Możesz tego uniknąć, wiedząc, co oznaczają informacje zawarte na opakowaniu, w jaki sposób je czytać, oraz który producent oferuje najlepszej jakości żarówki LED.

Żywotność oświetlenia LED

Żarówki LED cechują się znacznie dłuższą żywotnością niż tradycyjne oświetlenie. Jak podają producenci, może to być od 30 do 100 tysięcy godzin. Pamiętajmy przy tym, że żywotnością określa się standardowo czas świecenia diody, po którym utraciła ona nie mniej niż 30% jasności świecenia.

Od czego zależy żywotność? Między innymi od jakości prądu. Jeśli sieć będzie miała odpowiednie parametry (230 V i 50 Hz), żarówki LED powinny działać we właściwy sposób i nie przepalić się przed określonym przez producenta okresem żywotności. Jeśli jednak mamy do czynienia ze zmienną jakością dostarczanego prądu, może się zdarzyć, że żarówki LED przestaną świecić znacznie wcześniej, niż powinny. W tym drugim przypadku warto stosować zasilacze do żarówek, które pracują na napięciu 12 V, pobierających mniej prądu i cechują się bardzo długą żywotnością.

LEDY zamiast klasycznych żarówek

Lampy LED, z uwagi na swoją energooszczędność, chętnie stosowane są jako zamiennik tradycyjnych żarówek. Producenci wyposażyli je w tradycyjne trzonki E27 i E14, co sprawia, że są kompatybilne z każdą oprawą oświetleniową, jaką mamy w domu. Dzięki temu wymiana tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED nie niesie ze sobą dla konsumentów żadnych dodatkowych kosztów, a wyjątkiem konieczności kupienia samych diod.

Czy warto dokonać wymiany?

Pomimo tego, że zalety oświetlenia LED wydają się niepodważalne, wielu konsumentów nadal ma opory przed wymianą tradycyjnego oświetlenia. Największe wątpliwości budzi cena diod, która znacznie przewyższa koszt zakupu żarówek tradycyjnych. Osoby te, nie biorą jednak pod uwagę, że zakup żarówek ledowych w 100% zwróci w ciągu roku. Warto jednak pamiętać, że ten warunek może zostać spełniony, jeśli weźmiemy pod uwagę markowe diody, dobrej jakości. Tańsze zamienniki nie zawsze spełniają oczekiwania klientów.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge