Elektryczne ogrzewanie domu - wady i zalety

Elektryczne ogrzewanie domu ma wiele zalet, choć wiele osób dostrzega głównie jego wady. Dzieje się tak z jednego, ważnego powodu. Ogrzewanie energią elektryczną jest droższe w eksploatacji niż inne, alternatywne sposoby zapewnienia ciepła w mieszkaniu. Co zatem przemawia na jego korzyść?

Elektryczne ogrzewanie domu jest wygodne, praktycznie bezobsługowe, a przy odpowiednim podejściu do tematu koszty jego eksploatacji będą podobne do innych sposobów ogrzewania. Pełne zadowolenie z jego stosowania zapewnimy sobie, jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenie. Należy też pamiętać, że ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się w dobrze zaizolowanych budynkach.

Elektryczne ogrzewanie domu – zalety

Największą zaletą elektrycznego ogrzewania jest komfort użytkowania oraz prosty montaż. Z łatwością przejdziemy przez etap instalacji i docenimy wygodę płynącą z jego późniejszej eksploatacji – niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki konwektorowe. Warto zwrócić uwagę na to, że elektryczne ogrzewanie domu będzie najbardziej efektywne, jeśli zainstalujemy je w nowoczesnych, energooszczędnych domach, które zostały zaprojektowane z uwzględnieniem efektywności energetycznej.

Dużą zaletą elektrycznego ogrzewania domu jest też możliwość wykorzystania sterowania radiowego. Inwestor może programować działanie urządzenia grzewczego zgodnie z własnymi potrzebami. Możliwe jest ustawienie godziny, o której grzejnik będzie się włączał oraz uzależnienie jej od dnia tygodnia (na przykład od poniedziałku do piątku wcześniej, a w weekend później), a także obniżenie w pomieszczeniach temperatury w czasie, gdy użytkownicy znajdują się poza domem.

Elektryczne ogrzewanie domu uważane jest za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Jego zaletą jest to, że nie generuje spalin i nie niesie ze sobą ryzyka zaczadzenia. Jest bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska przyrodniczego.

Ogrzewanie elektryczne i jego wady

Jak w przypadku każdego systemu grzewczego, tak i tutaj istnieją wady, o których musimy wspomnieć. Jedną z nich są koszty eksploatacji. Te będą zależeć zarówno od cen energii elektrycznej, jak i doboru właściwego, bo wydajnego urządzenia grzewczego. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia izolacja termiczna budynku. W praktyce elektryczne ogrzewanie domu ma sens, jeśli zostanie zastosowane w domach nowoczesnych i energooszczędnych. Jeśli inwestor zadba o to, by ciepło nie uciekało z domu, to efektywnie działający grzejnik elektryczny będzie mógł z powodzeniem konkurować z innymi systemami grzewczymi.

Kolejna wada, którą należy wziąć pod uwagę, to przerwy w dostawie prądu. Te występują najczęściej wskutek awarii. Warto jednak zauważyć, że dziś takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, więc przy analizie argumentów za i przeciw stosowania ogrzewania elektrycznego będą raczej pomijane.

Opinie użytkowników

Najwięcej obaw wśród potencjalnych użytkowników budzą koszty eksploatacji takiego ogrzewania. Są jednak i tacy, którzy elektryczne ogrzewanie domu stosują od kilku lat i są z niego bardzo zadowoleni. To efekt odpowiedniego podejścia do tematu i dobrze przemyślanych wyborów. Producenci nowoczesnych elektrycznych urządzeń grzewczych zoptymalizowali ich działanie w taki sposób, by pobór energii był możliwie najniższy. Dzięki temu możemy połączyć wygodę z oszczędnością i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Inwestor, planując instalację cieplną budynku, może postawić wyłącznie na elektryczne ogrzewanie domu albo uzupełnić je o inne systemy grzewcze. W wielu przypadkach pierwsza opcja okazuje się wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli jednak inwestor woli zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawie prądu albo obawia się wydajności urządzeń grzewczych przy bardzo silnych mrozach, doskonałą alternatywą będzie zastosowanie dwóch różnych systemów grzewczych. Przykładem może być ogrzewanie elektryczne i zamknięty kominek, który nie tylko dogrzeje pomieszczenia, ale stworzy też we wnętrzu klimatyczny nastrój.

Ogrzewanie elektryczne – pod warunkiem wyboru dobrych urządzeń grzewczych – często okazuje się strzałem w dziesiątkę. Może być stosowane jako wyłączny sposób doprowadzania ciepła do mieszkania albo w połączeniu z innym systemem. Inwestorzy doceniają przede wszystkim płynącą z jego użytkowania wygodę. Pamiętajmy jednak, że elektryczne ogrzewanie domu ma znacznie więcej zalet.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge