Drewniane, metalowe, plastikowe czy technorattanowe ogrodowe meble. Każde z nich wymagają pielęgnacji i zabezpieczania przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zadbamy o nie jednak w zupełnie inny sposób, w zależności od tego, z jakich materiałów są wykonane. Nie bez znaczenia pozostanie fakt częstotliwości ich użytkowania. I wreszcie nie możemy pominąć miejsc, w których najczęściej z nich korzystamy.

Ogrodowe meble – ogród, taras czy balkon?

Z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi najwięcej mają do czynienia ogrodowe meble, które przez długi czas pozostają na zewnątrz. Korzystamy z nich niemalże codziennie, nawet w chłodniejszych porach roku. Odpoczywamy, relaksujemy się czytając książkę lub wybierając rozrywkę na komputerze, gdy pozwalają na to słoneczne dni. W weekend spotykamy się z przyjaciółmi bądź rodziną. Każda impreza na świeżym powietrzu jest lepsza niż pozostając w zamknięciu!

Musimy uwzględnić, że nasze meble będą narażone na silne promienie słoneczne, które mogą prowadzić do odbarwień. Odpady i duży poziom wilgotności, nie pozostają obojętne na ogrodowe meble. Podobnie jak i wiatr, który przenosi rozmaite zabrudzenia. Z kolei spotkania przy suto zastawionym stole, to okazja do kolejnych tłustych plam lub tych pochodzących z kolorowych napojów.

Nieco mniej wysiłku będzie od nas wymagać zabezpieczanie mebli, których zaczniemy użytkować na tarasie lub balkonie. Gdy służą nam tylko okazjonalnie, najpewniej przez co najmniej kilka następnych sezonów nie będą wymagały dodatkowych nakładów finansowych. Jeśli dodatkowo taras lub balkon posiadają zadaszenia, możemy być pewni, że najgorsza pogoda niestraszna naszym meblom.

Drewniane ogrodowe meble

Meble ogrodowe wykonane z drewna są trwałe, wytrzymałe i prezentują się okazale. Musimy jednak pamiętać, że drewno nie lubi wilgoci. Poza tym nie dbając o nie należycie, narażamy je na uszkodzenia powstałe w wyniku inwazji rozmaitych szkodników. Aby tak się nie stało, potrzebne są specjalistyczne preparaty.

Podstawą są dwa zabiegi: impregnacja przed każdym kolejnym sezonem oraz regularna konserwacja drewna. Do tego w czasie deszczowej jesieni i mroźnej zimy, meble należy okryć dopasowanym pokrowcem, aby nie były narażone na działanie ujemnej temperatury i jakichkolwiek opadów.

Przed użyciem drewnianych mebli ogrodowych podczas kolejnego sezonu, należy również sprawdzić, czy nie mają one jakichś uszkodzeń. Jeśli tak, konieczna będzie naprawa, pozbycie się starej farby i lakieru. Ponowne zabezpieczenie, aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia.

Plastikowe meble ogrodowe

W przypadku mebli z tworzyw sztucznych – plastikowych, ale i technorattanowych, nie są potrzebne zabiegi typu impregnacja i konserwacja. Wysokiej jakości produkty nie odbarwiają się, nie chłoną wilgoci, więc nie ma ryzyka, że materiały zostaną potraktowane przez szkodniki. Mimo wszystko warto i tak wykonanym meblom zapewnić pokrowce ochronne. Dzięki nim nie czeka nas mozolne czyszczenie, gdy w ciepłych dniach przyjdzie chęć, by skorzystać z krzeseł, foteli, leżaków i stolika.

Metalowe ogrodowe meble

Część z nas chętnie stawia na meble kute w metalu. Często łączone z innymi materiałami. Choć są masywne i ciężkie, nie brakuje im wyjątkowej estetyki, a to bardzo ważne. O ich trwałość nie trzeba się martwić, ale metal wymaga zabezpieczenia, aby wilgoć nie zaczęła zamieniać mebli dopasowanych do aranżacji zielonej przestrzeni, w skorodowane i nadające się jedynie do wyrzucenia.

Nie trzeba wiele, by zadbać o swoje ogrodowe meble. Do wyboru mamy zarówno specjalistyczne środki, jak i pokrowce ochronne. To wystarczy, aby niegdyś wybrany komplet posłużył przez długi czas.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge