Nasze niegdyś wymarzone meble ogrodowe mogą przetrwać nawet kilka sezonów, jeśli poza ciepłym latem zadbamy o ich odpowiednie zabezpieczenie. Pielęgnacja, głównie produktów drewnianych, to nie wszystko. Nawet impregnacja i konserwacja nie pomogą, jeśli meble ogrodowe będą narażone na działanie wilgoci, opadów deszczu czy śniegu, silnych promieni słonecznych lub różnych zanieczyszczeń. Potrzebny nam jest pokrowiec, ale jaki?

Dopasowanie rozmiarem

W swoim ogrodzie możemy postawić na zwykły stolik i krzesła ogrodowe, długą ławę wraz z podłużnym stołem, ale i cały komplet mebli. Do wyboru są narożniki, dołączane do nich podnóżki i niewielkich rozmiarów stoliki, które spełniają funkcję tych kawowych, niczym w domowym salonie. Mamy zatem bogactwo kształtów i rozmiarów, dlatego dopasowanie pod tym względem pokrowca, jest bardzo ważne.

Im szczelniej pokrowiec na meble ogrodowe będzie okrywał krzesła, fotele i stół, tym mniejsze ryzyko, że drewniane, plastikowe lub metalowe powierzchnie będą narażone na zabrudzenia oraz wilgoć. Ta ostatnia działa niekorzystnie szczególnie na meble ogrodowe wykonane z drewna i metalu. Drewno bowiem szybko pochłania wilgoć, zaczyna butwieć i gnić. Z kolei metal może ulegać korozji. W takich przypadkach najczęściej się okazuje, że kolejnego sezonu nie ma już czego ratować.

Na rynku znajdziemy specjalne pokrowce na krzesła ogrodowe, które pomieszczą te ustawione obok siebie, jak i sztaplowane. Bez problemu znajdujemy te o nietypowych kształtach, na przykład trójkątne, które są dostosowane do zabezpieczania narożników ogrodowych. Całość mogą uzupełnić pokrowce ochronne na parasole lub całe komplety mebli.

Pokrowiec razem z kompletem mebli czy uniwersalny?

Decydując się na zakup kompletu mebli ogrodowych, szczególnie w porze wiosennej lub letniej, zwykle pomijamy kwestię pokrowca. W końcu podczas ciepłych dni meble zostawiamy na zewnątrz, ewentualnie chowamy do domku narzędziowego, ale nie martwimy się o mróz, który przyjdzie dopiero zimą. To błąd! Dlaczego?

Wybierając komplet mebli ogrodowych i przeznaczony do nich pokrowiec, mamy pewność, że będzie on idealnie pasował. Dokładnie przylegający zagwarantuje maksymalną ochronę. Jeśli dodatkowo będzie wykonany z wodoodpornego materiału, pozwoli na pozostawienie mebli ogrodowych na otwartej przestrzeni, także poza sezonem. Nie trzeba będzie się zastanawiać nad dodatkowym miejscem przechowywania.

Uniwersalny pokrowiec to dobre rozwiązanie, jeśli mamy sporo mebli ogrodowych, które nie były kupowane w komplecie. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy wszystkie się pod nim zmieszczą, a on sam będzie należycie chronił przed kapryśną pogodą.

Atutem kupowania pokrowca razem z kompletem mebli, jest również finalnie niższa cena. Gdy decydujemy się na niego dużo później, asortyment może być ponadto ograniczony. Z kolei uniwersalny pokrowiec nie zawsze będzie pasował lub okaże się, że wydatek na niego niemiło zaskoczy. Będzie bowiem większy podczas nabywania oddzielnie.

Plandeka – alternatywa dla typowych pokrowców

Zamiast klasycznych pokrowców można również wybrać plandekę. Jej główna zaleta to możliwość okrycia nie tylko mebli ogrodowych, ale i całej gamy innych elementów. Wykonana z wodoodpornej tkaniny polipropylenowej, ochroni przed wilgocią, opadami, zabrudzeniami, ale i promieniami słońca, które mogą niekorzystnie wpływać na materiały, z jakich wykonane są meble ogrodowe.

Już za chwilę będziemy się rozglądać za nowymi kompletami mebli ogrodowych. Zaczniemy szukać kolejnych elementów wyposażenia zielonej przestrzeni, aby dotychczasowe meble urozmaicić. Nie zapominajmy, aby przemyśleć zakup dopasowanego pokrowca, który przyda się nie tylko podczas siarczystej zimy.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge