Skandynawskie aranżacje nie wychodzą z mody. Wciąż inspirujemy się nimi, czerpiemy z ciekawych propozycji i wykorzystujemy niektóre elementy, by tworzyć indywidualny wystrój danego pokoju, a nawet całego mieszkania. Trudno się dziwić takiej tendencji, bo aranżacje skandynawskie, to sporo możliwości, a do tego gwarancja uzyskania przytulnych i ciepłych wnętrz, czyli iście domowych. W tym miejscu swoją ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Jak je dobrać?

Hygge w parze z romantycznymi świecami

Hygge to tak naprawdę obszerna filozofia duńska, która sprawia, że mamy do czynienia z narodem należącym do jednych z najszczęśliwszych na świecie. Chodzi o to, by tworzyć estetyczne i przytulne wnętrza, które zapraszają intymną atmosferą. Nie bez powodu, niebagatelną rolę odgrywają tutaj świece. Ich ciepło i subtelny sposób oświetlenia sprawia, że możemy się zrelaksować i odprężyć, czyli… poczuć szczęście!

To dlatego tak ważną rolę będzie odgrywać oświetlenie we wnętrzach, które mają iść w parze z duńskim hygge. Ale jak oddać charakter palących się świec, czarnych knotów z otaczającym, barwnym płomieniem, jak i skapującego wosku? Z pomocą mogą przyjść lampy wiszące, które swoim wykonaniem będą niezwykle podobne do dawnych żyrandoli. Nie chodzi o to, by wybierać ciężkie, mosiężne i rozłożyste żyrandole. Z powodzeniem bowiem znajdziemy te, które mają kilka źródeł światła – kształtnych żarówek, otoczonych oprawami przypominającymi świecę ze skapującym woskiem.

Subtelnie, ale z nutą nowoczesności

Choć w aranżacjach, które mają oddawać charakter stylistyki hygge, dominuje półmrok, ciepła barwa światła i subtelne linie, designerzy nie pozostają dłużni wobec miłośników romantycznych wnętrz, ale jednak z nutą nowoczesności. Na tę okoliczność warto rozejrzeć się w ofercie i wybrać lampy, które połączą delikatne linie, opływowe kształty i ciepłe światło, równomiernie rozproszone, jednak zamknięte w minimalistycznej i nowoczesnej konstrukcji.

Wiele można zdziałać detalami i kolorystyką. Miedziane klosze lamp wiszących bądź dodatek odrobiny szklanych kryształków, które są iście nowoczesne, ale łagodząc przebijające się przez nie wiązki światła, pozwalają uzyskać pożądany klimat wnętrza.

Oświetlenie w stylu hygge ma nam dawać poczucie relaksu i sprawiać, że w swoich domach poczujemy się bezpiecznie, a intymna atmosfera będzie sprzyjać zacieśnianiu więzi i kojeniu zmysłów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzi, by wybrać kompozycje, które połączą najważniejsze elementy wspomnianego trendu wraz z nutą współczesności.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge