Dziecięca przestrzeń jest wielofunkcyjna. Dla malucha to miejsce do nauki, zabawy, odpoczynku. Oświetlenie pokoju dziecięcego ma zatem ogromne znaczenie, ponieważ dzięki dobrze dobranym lampom, jak i odpowiednio rozmieszczonym, każda czynność będzie komfortową. Maluch w swoim pokoju poczuje się pewnie i bezpiecznie, także w porze nocnej.

Oświetlenie pokoju dziecięcego z oknem i bez

Najczęściej pokoje dla naszych pociech posiadają okna. Większe czy mniejsze, ale można liczyć na dostęp naturalnego światła. Aranżacja staje się znacznie trudniejszą, gdy możemy pozwolić sobie tylko i wyłącznie na sztuczne oświetlenie pokoju dziecięcego.

Gdy do wnętrza wpada naturalne światło, należy zadbać tylko albo aż, o zastosowanie głównego światła oraz punktów doświetlających. Przy łóżku powinna znaleźć się lampa nocka, na przykład w formie figurki ulubionego bohatera. Takie rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w klimat dziecięcej przestrzeni, z drugiej zaś pozwala spokojnie zasnąć.

Starszym pociechom można zafundować kinkiet nad łóżkiem, który pozwoli czytać przed snem lub niewielką lampę podłogową. Dodatkowego źródła światła nie może zabraknąć również na biurku. Z kolei główne światło dobrze jest zaopatrzyć w system ściemniania, który znacząco podniesie komfort przebywania w pokoju.

W pokojach bez okien zostaje wykreować przestrzeń z pomocą światła sztucznego. Liczyć się będzie zatem dobór odpowiednich lamp, żarówek, ale i należyty sposób ich rozmieszczenia. Podstawa to komfort codziennego przebywania w pokoju, ale i umożliwienie maluchowi spokojnego snu. Bezpośrednio po przebudzeniu dziecko nie powinno czuć się, jak w zamkniętej klatce, w której nie ma światła.

Koniecznością jest zastosowanie wielopunktowego oświetlenia ze źródłem, które będzie dawało rozproszone światło. To gwarancja doświetlenia wszystkich kątów. Doskonale sprawdzają się ledowe taśmy, jak i ledowe panele, które świecą całą swoją powierzchnią.

Konstrukcja lamp

Oświetlenie w pokojach maluchów powinno być na pierwszym miejscu funkcjonalne, na drugim dopasowane pod względem przyjętej stylistyki. Na równi stawiamy upodobania dziecka, jeśli jest już na tyle duże, że samo potrafi wybrać produkt, który mu się podoba.

Jednym z ważniejszych aspektów jest sposób wykonania wybranej lampy oraz zastosowane materiały. Szklane, ciężkie i mocno zdobione oświetlenie, w przestrzeni dla dzieci nie sprawdzi się. Łatwo o stłuczenie, uderzenie się czy też zranienie. Najbardziej stosowne i bezpieczne konstrukcje to te, które są wykonane z tworzyw sztucznych.

Pamiętaj!

O ile niemowlak nie zwróci większej uwagi na to, co wisi nad jego głową, o tyle dorastający młody człowiek, już tak. Oświetlenie pokoju dziecięcego powinno być nie tylko efektowne, ale i nie zabierające zbyt dużo przestrzeni. Gwarantujące bezpieczeństwo i komfort korzystania z pokoju.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge