Parametry okien - podpowiadamy na co zwracać uwagę

Wybierając okna do domu, najczęściej przywiązujemy dużą wagę do ich wyglądu. Estetyka wykonania i kolor mają tu ogromne znaczenie. Nie mniej istotne jednak są parametry okien. To one będą w dużym stopniu decydowały o komforcie użytkowania pomieszczenia. Dlatego, choć okna i drzwi są wizytówką domu i wyglądać ładnie po prostu muszą, nie wolno nam zapominać, że powinny też wykazywać szereg istotnych cech, które decydują o ich funkcjonalności.

Jakie są główne funkcje okien we wnętrzu? Te podstawowe wymienić potrafi każdy. Powinny zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią ilość dziennego światła, umożliwiać mieszkańcom zobaczenie, co dzieje się na zewnątrz, a po otwarciu zapewnić dopływ świeżego powietrza.  Na tym jednak ich rola się nie kończy. Odpowiednio dobrane okna będą też tłumiły dochodzące z zewnątrz hałasy oraz, jeśli właściwie dobierzemy parametry okien, ograniczą ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza ogrzanego domu.

Parametry okien – co powinniśmy o nich wiedzieć

Świadomy wybór okien do domu, sprawi, że te będą nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Dzięki temu uchronią wnętrza naszych mieszkań i domów przed zimnem. To chyba najważniejsza cecha właściwie dobranych okien. Jeśli nie ma nam kto doradzić w zakresie ich wyboru, czas poszerzyć nieco swą wiedzę na ten temat i wziąć sprawy we własne ręce. Dokonując wyboru stolarki okiennej, będziemy musieli zwrócić uwagę między innymi na klasę profili okiennych oraz współczynnik przenikania ciepła.

A, B lub C, czyli…?

Okno zbudowane jest z szyby oraz profili, które tworzą ramy okienne i ościeżnice. To, z czego są wykonane i w jaki sposób, będzie wpływało na izolacyjność cieplną okien oraz tłumienie dochodzących z zewnątrz odgłosów. Dobre profile okienne to te, odporne na takie czynniki atmosferyczne jak silne podmuchy wiatru oraz nagłe zmiany temperatur. Klasę profili oznacza się literami A, B i C. Najgrubsze ścianki mają profile A. To one właśnie należą do najwyższej klasy. Charakteryzują się stabilnością oraz dobrą izolacyjnością cieplną.

Im niższa klasa profili, tym ich ścianki będą cieńsze, a okna mniej odporne. Dlatego po pewnym czasie użytkowania mogą podlegać odkształceniom, co skutkować będzie powstawaniem nieszczelności. Z tego właśnie względu klasa profili to podstawowe parametry okien, na jakie warto zwracać uwagę przy wyborze stolarki okiennej do domu.

Współczynnik przenikania ciepła i ochrona przed hałasem

Pozostają jeszcze do omówienia takie parametry okien jak:

  • U (współczynnik przenikania ciepła)
  • Rw (izolacyjność akustyczna)

Współczynnik przenikania ciepła

Ta wielkość obrazuje ilość ciepła, która przenikać będzie przez okno już po jego zamontowaniu. Im niższa będzie wartość współczynnika, tym lepiej dla mieszkańców. Oznacza to bowiem, że straty ciepła będą nieduże. Przy wyborze stolarki, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła podawany w odniesieniu do całego okna, a nie poszczególnych jego części, jak robią niektórzy sprzedawcy. Takie podejście do tematu da nam bowiem najlepszy obraz sytuacji.

Izolacyjność akustyczna

Ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz zapewnią okna charakteryzujące się wysoką dźwiękoszczelnością. W tym przypadku im wyższą wartość będą osiągały te parametry okien, tym ciszej będzie w domu. Wskaźnik Rw, podobnie jak hałas, podawany jest w decybelach. Okna charakteryzujące się dobrą dźwiękochłonnością to te o wskaźniku wynoszącym ok. 35 – 45 dB.

To najważniejsze parametry okien, na które warto zwracać uwagę. Kierując się nimi, sprawimy, że w naszych domach będzie cicho, miło i ciepło.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge