Plafony dawniej i dziś

Pod pojęciem plafony kryją się współcześnie oprawy oświetleniowe o konstrukcji, która ściśle przylega do sufitu. Nie mniej jednak nie jest to jedyne znaczenie tego słowa. W czasach kiedy o elektryczności nawet jeszcze nie słyszano, plafonami określano w architekturze wnętrz motywy dekoracyjne, które wieńczyły sklepienia zamkowych i pałacowych komnat.

O dwojakim znaczeniu tego słowa wie niewiele osób. Mam wrażenie, że są to zaledwie ci, którzy, czy to z racji wykonywanego zawodu, ukończonych studiów, czy też po prostu zainteresowań, wiedzieć powinni.

Plafony w architekturze

W arystokratycznych domach, zamkach i królewskich pałacach plafony zdobiące sufity komnat były wcale nierzadkim widokiem. Bogato zdobione i zachwycająco piękne przyciągały uwagę gości i świadczyły o zamożności rodu. Wykonane były rozmaitymi technikami, najczęściej malowidłem, freskiem i sztukaterią. Niektóre z nich zachowały się do czasów współczesnych, dlatego nawet dziś możemy podziwiać je oglądając od środka udostępnione do zwiedzania zamki i pałace.

Plafon lampa vs. plafon motyw dekoracyjny

Plafon lampa i plafon motyw dekoracyjny to dwie zupełnie odmienne rzeczy. Nie można jednak powiedzieć, że nie mają cech wspólnych. Po pierwsze, zarówno lampę, jak i motyw dekoracyjny będziemy mogli zobaczyć na suficie pomieszczenia, po drugie jedno i drugie stanowi jego niewątpliwą ozdobę. O tym jak wiele wspólnego mają ze sobą lampy i bogato zdobione motywy dekoracyjne przekonacie się oglądając niektóre ze współczesnych, niezwykle efektownych modeli lamp – oświetlenie plafony.

Współczesne plafony, czyli efektowne oświetlenie

W nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach plafon daje możliwość urozmaicenia powierzchni sufitu. Charakteryzując się efektownym i oryginalnym designem potrafi ożywić wnętrze i zwrócić swoją obecnością uwagę gości. We współczesnych minimalistycznie urządzonych wnętrzach może pełnić dwojaką funkcję. Po pierwsze stanowi oświetlenie podstawowe pomieszczenia, po drugie niezwykły element dekoracyjny.

Czym charakteryzują się plafony

Oprawy oświetleniowe określane mianem plafonów montuje się tuż przy suficie. Tym właśnie odróżniają się od lamp wiszących i żyrandoli. Pozbawione są statywu, dlatego ściśle przylegają do stropu. Dzięki temu, że montuje się je tuż przy suficie, zajmują zdecydowanie mniej miejsca  niż inne lampy i sprawią, że wnętrza wydają się być bardziej przestronne. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie duży nacisk kładzie się na minimalizm, prostotę i dużą przestrzeń.

Mogą przybierać przeróżne formy, od bardzo prostych, do niezwykle skomplikowanych. Niektóre z nich zadziwiają prostotą , inne niesamowitym stylem glamour. Doskonale wpisują niemal w każde wnętrze. Dzięki mnogości dostępnych na rynku modeli inwestorzy bez większych problemów odnajdują te, które idealnie odpowiadają ich potrzebom.

Odwiedzając strony internetowe producentów i sklepów branży oświetleniowej znajdziecie produkty odznaczające się zróżnicowaną kolorystyką, wielkością i designem. Moda na plafony, która wciąż trwa sprawia, że wytwórcy opraw oświetleniowych poszukują wciąż nowych rozwiązań i wypuszczają na rynek nowe lampy.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge