Remont to dość kłopotliwe przedsięwzięcie, do którego podchodzimy ze sporą niechęcią. To błąd! Jeśli dobrze zaplanujemy poszczególne działania, zakupimy odpowiednie akcesoria, a potem weźmiemy się do pracy, ale dużo wcześniej, możemy liczyć na to, że wszystko pójdzie sprawnie i bez większych problemów. Podstawą jest zarówno budżet, jego analiza, jak i planowanie. Co warto wiedzieć o przygotowaniu do remontu?

Bez zbędnych niespodzianek

Jakiekolwiek prace planowane w domu – remont, przemeblowanie, przeprowadzka, zmiana aranżacji, wymagają przemyślenia budżetu przeznaczonego na dane działanie. Im szczegółowiej przeanalizujemy wszystkie wydatki, które nas czekają, tym mniej niespodzianek pojawi się po drodze. Na pewno warto z góry założyć nieco większy budżet, tym bardziej, gdy w grę wchodzi remont. Pozostawienie zapasu finansowego pozwala pokryć nieplanowane wydatki, które wychodzą na światło dzienne podczas każdego remontu. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć wszystkiego. A ewentualne pieniądze, które zostaną w nadmiarze, można przeznaczyć na wymarzone dekoracje.

Przygotowanie do remontu – czas na zakupy

Mając w ręku budżet można zacząć zakupy. Przed nami dwa wyzwania. Jedno z nich tyczy się wyboru materiałów, mebli, oświetlenia, dekoracji. Jednym słowem całego wyposażenia, które ma się pojawić w remontowanych pomieszczeniach. Druga część zakupów to nabywanie asortymentu, który pozwala zabezpieczyć pozostały dobytek, właśnie na czas remontu. W co warto zainwestować?

Nawet wtedy, gdy całkowicie zmieniamy wystrój i wyposażenie, musimy gdzieś pochować swoje ubrania, sprzęty, drobiazgi. Przydają się zatem wytrzymałe kartony, które są łatwe do złożenia i sporo można w nich pomieścić. Takie kartonowe pudła możemy znaleźć w ofercie, jaką posiada producent opakowań.

Praktycznym produktem jest folia służąca zabezpieczaniu mebli, jeśli nie planujemy ich zmieniać, okien czy też podłóg. Mowa o specjalnej folii malarskiej, która uchroni podłogi i pozostałe w pomieszczeniach rzeczy, przed zachlapaniem farbą, wilgocią i brudem. Po remoncie wystarczy ją zwinąć i wyrzucić.

Z folii równie dobrze można zainwestować w tę znaną jako bąbelkowa. Idealna do owinięcia kruchych przedmiotów czy też wypełnienia kartonów z delikatnymi rzeczami. Lekka i chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy zacząć działać?

By czas nie grał na naszą niekorzyść, zacznijmy przygotowania do remontu możliwie wcześnie. Im wcześniej, tym lepiej! Budżet i zakupy to podstawa. Tuż po nich zacznijmy pakować to, co w najbliższym czasie nie będzie nam potrzebne. Jeśli część rzeczy ma zostać przetransportowana w inne miejsce, należy podzielić swój dobytek na przedmioty, ubrania, naczynia, których potrzebujemy na co dzień, raz na jakiś czas i jedynie okazjonalnie. W końcu na czas remontu przyda się również wolna przestrzeń.

Nie czekajmy do ostatniej chwili z planowaniem. Nie zapominajmy o budżecie i nie działajmy pod wpływem chwili, bo w przypadku remontu, pośpiech i spontaniczność nie są wskazane. Odpowiednio przygotowani, na pewno nie zwariujemy w czasie remontu.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge