Schody wewnętrzne stanowią nieodłączny element konstrukcyjny każdego obiektu. Ale nie tylko. Niezależnie czy wybierzemy schody industrialne, drewniane czy też betonowe, mamy szansę zyskać na konstrukcji, która stanie się pięknym tłem wnętrza lub jego głównym elementem przyciągającym uwagę. Sprawdzamy, co nam oferuje rynek. Jak wybierać i dopasowywać do już stworzonej aranżacji domowej.

Schody industrialne

Stal to materiał, który głównie spotykaliśmy w starych fabrykach. Stała się zatem nieodłącznym elementem aranżacji industrialnych. Naznaczona czasem, miejscami pordzewiała czy też z niewielkimi uszkodzeniami, we wnętrzach nowoczesnych i typu loft, idealnie spełnia swoje funkcje. Także wtedy, gdy interesują nas schody industrialne.

Wyrazista konstrukcja, widoczna na pierwszy rzut oka. Zawsze wzbudzająca podziw. Idealne rozwiązanie do dużych domów i otwartych przestrzeni. Najlepiej, by takie schody obfitowały w jasne, stonowane barwy. Odważniejsi mogą zdecydować się na wcześniej wspomnianą stal, na której gdzieniegdzie pojawia się rdzawy nalot. Widoczne ślady użytkowania w industrialnych wnętrzach, pośród surowych i masywnych schodów, będą niemalże mile widziane.

Bezpieczne i eleganckie…

Kończąc tak rozpoczęty wątek – drewniane schody. Często wybierane, ponieważ ich uniwersalność pozwala na dopasowanie do dowolnej aranżacji. Zawsze eleganckie, wręcz luksusowe, w zależności od wydania. Dające duże pole do popisu, jeśli brać pod uwagę zdobienia czy też stylizowane elementy. Drewniane schody są najczęściej wysokie jakościowo. Wykonane z drewna drzew liściastych, rzadziej egzotycznych – ze względu na koszty, a najrzadziej stosuje się gatunki drzew iglastych.

Drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, by posłużyło nam przez długi czas. Zachowało swoją trwałość, piękny wygląd, a jednocześnie gwarantowało, iż nie uraczy nas przypadkiem niezauważalną drzazgą. Możemy pozwolić sobie na różne typy schodów tego typu. Nie tylko klasyczne proste, ale i kręcone. To ostatnie rozwiązanie doskonale sprawdza się na małych przestrzeniach.

Schody betonowe

Betonowe konstrukcje schodów najczęściej znajdują swoje miejsca w domach jednorodzinnych. Są masywne, ale i trwałe. Solidne i przy tym pozostawiają wiele możliwości na wykorzystanie otaczającej ich przestrzeni. Kłopotliwe może być wykończenie, bez którego nie obejdzie się betonowa konstrukcja. Poza tym takowa jest ciężka i w małych wnętrzach nie sprawdzi się.

Jeśli jednak zależy nam właśnie na takim wykonaniu, powinniśmy postawić na gotowe elementy konstrukcyjne, które można kupić w postaci prefabrykatów. Nań składają się mieszanina cementu oraz piasek o odpowiedniej grubości.

Które schody ostatecznie wybrać?

Wybór zależny będzie od przestrzeni, jaką dysponujemy, budżetu finansowego i aranżacji, którą chcemy stworzyć. Nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem są schody industrialne, ale klasyczne drewniane czy masywne betonowe, w wielu wnętrzach stanowić będą konstrukcję pożądaną.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge