Sypialnia w stylu retro stanie się miejscem niezwykle przyjaznym, ciepłym i przytulnym. Takie wystroje charakteryzują się pastelowymi barwami, kwiecistymi wzorami i klasycznymi meblami. Nie oznacza to jednak, że musimy wybierać starodawne i dość drogie meble. Z powodzeniem znajdziemy ciekawe propozycje retro pośród organizowanych regularnie giełd, tak zwanych pchlich targów. Meble możemy samodzielnie postarzyć, a do tego, jeśli nie brakuje nam chęci i umiejętności, z pomocą przyjdzie technika decoupage. Do dzieła!

Sypialnia w stylu retro – kolorystyka i wzory

Interesować nas będzie pastelowy róż, delikatne żółcie i błękity, a także pistacjowa zieleń. Retro lubi się z kwiatami maści wszelakiej. Musimy jedynie pamiętać, że kwieciste wzory są wyraziste i przyciągają mnóstwo uwagi. Jeśli dominują pośród wielu elementów, ściany i meble powinny być jednokolorowe.

Spośród materiałów stawiać będziemy na drewno. Sypialnia w stylu retro idealnie komponuje się z drewnianymi meblami – starymi lub samodzielnie przez nas postarzanymi. Można ją uzupełnić o złoto, które także będzie doskonałym dodatkiem do retro. Złocenia dodają elegancji i uroku. Wnętrza czynią nieco bardziej luksusowymi, a na pewno wyrafinowanymi. Złota nie może być jednak zbyt dużo. Wizualnie uwagę przyciągnie, przykładowo duże lustro w drewnianej i złoconej ramie.

Symetria w pierwszej kolejności

Sypialnia w stylu retro musi odpowiadać symetrii. Po obydwu stronach dużego łóżka postawimy zatem takie same stoliczki nocne. Na nich mogą kolejno zagościć niewielkie lampki. Praktyczne, ale i romantyczne, świetnie komponujące się z materiałowymi abażurami.

Meble to nie tylko drewno, ale i designerskie projekty z palisandru. Do retro pasować będą stoliczki, komódki i szafeczki umieszczane na złoconych, delikatnych nóżkach. Nie sprawiają wrażenia ciężkich i przytłaczających, bowiem to właśnie nóżki dodają im subtelności. Krawędzie takich mebli powinny być zaokrąglone. Unikamy zbędnych kantów, które kojarzą się z nadmierną prostotą i nowoczesnością.

Na wypoczynek pozwolą zaś pikowane meble. Miękki materiał, pastelowe obicie i maksymalna wygoda użytkowania. Możemy wybrać fotel uszak, który zapewnia także ciepło, chroniąc przed chłodnymi powiewami wiatru, dochodzącego przez uchylone okno.

Dodatki idealne!

Nie możemy zapominać o dodatkach. Tu już mamy całą paletę do wyboru – zarówno tych kupnych, jak i tych, które stworzymy sami. Stylizowane ramki, połączenie bieli i czerni, kształtne flakoniki z perfumami czy ozdobne kuferki na biżuterię. To wszystko może zagościć na retro toaletce, by jeszcze lepiej dopełnić romantycznej i przyjaznej kompozycji wnętrza.

Sypialnia w stylu retro trafia nie tylko w nasze gusta, ale i w serca! W końcu to pomieszczenie, w którym chcemy czuć intymną atmosferę, a także bezpieczeństwo. Retro sprawdza się zatem wyśmienicie.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge