Wnętrza art deco nadal w modzie

Pomimo upływu czasu aranżacja wnętrza art deco nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Jej charakterystyczne cechy, takie jak symetria, harmonia, wyraźna linia oraz pełne uroku meble to cechy rozpoznawcze stylu. Miłośnicy art deco potrafią wymienić wiele zalet tego stylu, najważniejsza jednak jest taka, że pozwala na tworzenie kompleksowych aranżacji wnętrz.

Zastosowane w aranżacji meble i elementy dekoracyjne w stylu art deco decydują o klimacie pomieszczenia. Ich wykorzystanie daje możliwość tworzenia nietuzinkowych i bardzo efektownych, a niekiedy awangardowych aranżacji.

Co wyróżnia wnętrza art deco

Art deco to przede wszystkim ponadczasowa elegancja, które doskonale sprawdza się pomimo zmieniającej się mody i upływu lat. Choć styl powstał już ponad dziesięć dekad temu, nadal prezentuje się niezwykle efektownie i nowocześnie.

Co ważne, art deco nie odnosi się jedynie do wystroju wnętrz, ale także do stylistyki widocznej w architekturze, meblach, projektowaniu tkanin oraz modzie, malarstwie, rzeźbie, a także filmie i fotografii.

Art deco to wyraźna kontra do secesji. Zaznacza się tu umiłowanie geometrii, symetrii, ładu i porządku. Powszechnie widoczne są motywy takich figur geometrycznych jak koło, kwadrat, romb i prostokąt. Każdy przedmiot jest perfekcyjnie wykończony, a najczęściej stosowanymi materiałami są te, najlepszych gatunków. Znajdujemy tu między innymi aksamity, skóry i aluminium.

Wnętrza art deco kryją w sobie między innymi masywne i ciężkie biurka, stoły i komody. Niejednokrotnie wykonywane są z egzotycznych gatunków drewna i szlifowane na wysoki połysk. Drzwiczki i blaty mebli mogą być intarsjowane innymi gatunkami drewna, dzięki czemu na drewnie bazowym powstają niezwykle efektowne obrazy. Meble zazwyczaj odznaczają się giętymi nogami i zaokrąglonymi frontami.

Początki stylu art deco

Styl art deco spopularyzował się w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Narodził się w trudnych czasach międzywojennych, a więc tuż po I Wojnie Światowej. Był wtedy niczym świeży oddech w architekturze, malarstwie i szeroko pojętej sztuce, także użytkowej. Był też reakcją na secesję, a dokładniej mówiąc sprzeciwem na brak dyscypliny, jaki ujawniał się w tworzonych wtedy formach przestrzennych.

Art deco to styl eklektyczny, który łączy w sobie tradycyjną sztukę z materiałami i motywami typowymi dla epoki przemysłowej. Pojawiają się w nim także wpływy inspirowane starożytnym Egiptem, Dalekim Wschodem oraz sztuką ludową wywodzącą się z Ameryki Południowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o art deco?

Wnętrza art deco bardzo szybko stały się synonimem bogactwa i elegancji. Widać w nich charakterystyczne dla stylu wykorzystanie luksusowych i kosztownych materiałów, w tym: egzotycznych gatunków drewna, skór, marmurów, brązu, srebra i szylkretu (masy rogowej). Rysunek słoi mebli, które zdobią wnętrza art deco, często urozmaicany jest dodatkowo intarsjami i inkrustacjami.

Na ścianach dominują gównie jasne barwy, które kontrastują z ciemnymi meblami. Podłogi zdobi zwykle drewno, kamień lub płytki, na ścianach natomiast mogą pojawić się tapety.

Choć nie jest to jeszcze wszystko, co można byłoby powiedzieć, opisując wnętrza art deco, mam nadzieję, że udało mi się, choć po części przybliżyć, czym charakteryzuje się ten styl.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge