Współczesne oprawy oświetleniowe a funkcjonalność pomieszczeń

Lampy wiszące, kinkiety, plafony i oprawy techniczne – zróżnicowany rynek branży oświetleniowej to niebywała gratka dla architektów wnętrz i prywatnych inwestorów. Możliwość wyboru spośród różnych kategorii oświetlenia, które dodatkowo może wpisywać się w różnorodną stylistykę, znajduje swoje odzwierciedlenie w zróżnicowanych i efektownych aranżacjach. W niektórych z nich światło odgrywa bardzo ważną rolę.

Możliwości aranżacji wnętrz z udziałem oświetlenia jest niezwykle wiele. Projektant może zdecydować się na zastosowanie oprawy jako elementu dekoracyjnego wnętrza lub wykorzystać efekt świetlny, który dzięki niej powstaje. Może też zdecydować o wprowadzeniu do wnętrza kilku różnych opraw, nie koniecznie pochodzących z tej samej serii, a nawet od tego samego producenta. Niezależnie od doboru opraw efekt powinien być jeden – estetyczne pod względem wizualnym i funkcjonalne wnętrze, które sprosta wymaganiom użytkownika.

Oświetlenie salonu

Pomieszczenia, które łączą w sobie wiele różnych funkcji, powinny wykorzystywać w aranżacjach kilka rodzajów opraw. Każda z nich będzie miała za zadanie oświetlać wybraną przestrzeń i gwarantować jej funkcjonalność. Między sobą mogą się różnić wielkością, formą oraz natężeniem i barwą emitowanego światła. Nowoczesne lampy wiszące doskonale sprawdzą się nad strefą wypoczynkową salonu. Jako oświetlenie ogólne można zastosować lampy wpustowe, a przy przeznaczonym do pracy biurku postawić efektowną lampę podłogową. Podobną dywersyfikację źródeł światła można zastosować też w przypadku innych pomieszczeń.

Oświetlenie łazienki

O ile dawniej montowano w łazienkach jedną oprawę mającą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego oraz kinkiety po obu stronach lustra, o tyle dziś aranżacje z udziałem światła są znacznie bardziej zróżnicowane. Tu, podobnie jak i w salonie, z jednej strony istotne znaczenie ma uzyskany efekt, z drugiej funkcjonalność pomieszczenia. Zamiast kinkietów mogą się zatem pojawiać inne oprawy, za każdym jednak razem muszą dobrze oświetlać twarz stojącej przed lustrem osoby i nie mogą wywoływać zjawiska olśnienia. Z kolei oświetlenie ogólne powinno dobrze doświetlać całą przestrzeń. Poza tym we wnętrzu może się też pojawić oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. Bardzo często są to lampy LED lub taśmy LED, które umożliwiają stworzenie we wnętrzu klimatycznego nastroju, by użytkownicy mogli poczuć się, jak w prywatnym SPA.

Oświetlenie kuchni

Oto przykład kolejnego pomieszczenia, które wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Funkcjonalność kuchni zależy w dużej mierze właśnie od aranżacji oświetlenia. Oprócz oprawy, która przejmie funkcję oświetlenia ogólnego, potrzebne będzie również praktyczne oświetlenie blatu roboczego oraz efektowna lampa wisząca nad stołem w jadalni. Tę ostatnią może ewentualnie zastąpić nie mniej dekoracyjna lampa nad barkiem lub kuchenną wyspą.

Aranżacja pomieszczeń z udziałem oświetlenia nie musi być trudna, czy wymagać specjalnego przygotowania. Z całą jednak pewnością powinna być funkcjonalna i dawać możliwość komfortowego korzystania z przestrzeni. Jako inspiracje można wykorzystać gotowe aranżacje dostępne w sieci oraz branżowej literaturze.

Ocena

One thought on “Współczesne oprawy oświetleniowe a funkcjonalność pomieszczeń”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge