Wykusz w salonie - wady i zalety

W  projektach współczesnych domów jednorodzinnych coraz częściej spotykamy wykusz w salonie. Taka forma architektoniczna stanowi urozmaicenie prostej bryły oraz zmienia układ pomieszczenia. O ile budynek z wykuszem wygląda bardzo oryginalnie, to jednak nie jest to rozwiązanie, które odpowiada każdemu. Osoby, które decydują się na nie już na etapie projektowania budynku (lub ewentualnie wyboru projektu budowlanego), powinny przemyśleć sprawę jego aranżacji. 

Na wstępie warto wspomnieć, czym w ogóle jest wykusz. Okazuje się bowiem, że pojęcie to jest bardzo często używane niepoprawnie. Współcześnie powszechnie stosowane jest w odniesieniu do dwóch form architektonicznych takich jak wykusz i ryzalit. Między nimi istnieje jednak zasadnicza różnica.

Wykusz w salonie czy ryzalit?

To, co współcześnie powszechnie nazywamy wykuszem, w większości przypadków jest ryzalitem. Chodzi tu bowiem o formę architektoniczną wystającą poza lico budynku od poziomu fundamentów aż po dach. Współcześnie mało który projekt domu jednorodzinnego przewiduje wykusz w salonie, rozumiany zgodnie ze swoją definicją. W bardzo wielu natomiast spotkamy się właśnie z ryzalitem.

Zatem czym w rzeczywistości jest wykusz? Zgodnie z definicją jest to wystająca poza ścianę budynku forma architektoniczna, z tym że prowadzona nie od fundamentów, ale zawieszona powyżej parteru. Choć pojęcie wykuszu powszechnie stosowane jest dziś również w odniesieniu do ryzalitów (i my na potrzeby niniejszego artykułu też będziemy tak robić), warto znać prawdziwe znaczenie obu pojęć.

Wykusz i jego zalety

Prawdę mówiąc, wykusz w salonie ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Ci drudzy wskazują na znacznie lepsze doświetlenie pomieszczenia, co wynika właśnie z obecności tej formy architektonicznej. Jeśli wykusz ma duże przeszklenia, rzeczywiście możemy liczyć, że w pomieszczeniu zrobi się jasno.

Wykusz w salonie stanowi dodatkową przestrzeń, którą zaaranżować można w dowolny sposób. Inwestorzy bardzo często decydują się na stworzenie tam jadalni. Inne pomysły to miejsce do wypoczynku, przestrzeń do pracy, kącik czytelnika albo mały, domowy ogród. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Wykusz w salonie i jego wady

Decydując się na wybór projektu z wykuszem, warto poznać nie tylko jego zalety, ale i wady. Pojawiają się one już na wstępie podjęcia decyzji o budowie takiego domu. Jak się okazuje, budowa domu o prostej bryle jest znacznie prostsza i tańsza, niż ta, która przewiduje bardziej skomplikowane formy architektoniczne. Co więcej, ta druga jest też bardziej pracochłonna, a więc  zajmuje więcej czasu niż w przypadku budynków jej pozbawionych. Zatem, czy warto narażać się na wyższe koszty dla oryginalnej i zróżnicowanej bryły budynku?

Okazuje się, że wielu inwestorów decyduje się na projekt domu z wykuszem nawet pomimo wyższych kosztów oraz dużej pracochłonności, jaka wiąże się z jego budową. Dla tej części inwestorów salon z wykuszem wydaje się bardzo atrakcyjny, a jego zalety przeważają nad wadami. Funkcjonalna aranżacja tego wykuszu podnosi atrakcyjność całego pomieszczenia.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge