Sypialnia powinna być naszym azylem. To pomieszczenie o charakterze intymnym, prywatnym. Wystrój okien w sypialni ma duże znaczenie, bo to jeden z tych elementów, na które rzadko zwracamy uwagę, a który wpływa na poczucie posiadania idealnej przestrzeni. Podpowiadamy, jak aranżować okna w sypialni.

Wystrój okien w sypialni małej i dużej

Zasłony, firanki, ozdobne upięcia, żaluzje czy rolety. Produktów, które mogą zawisnąć na oknach jest sporo i każdy może znaleźć ten, który spełni jego oczekiwania. Nie tylko pod względem budżetu finansowego przeznaczonego na zakup. Jaki wystrój okien w sypialni niewielkiej metrażem, nie przytłoczy jej, a w dość dużej pozwoli zachować harmonię wnętrza?

Małe sypialnie wymagają wyważenia. Zastosowania rozwiązań, które będą zarówno praktyczne, jak i wnoszące walory dekoracyjne. Doskonale sprawdzają się zasłony uszyte z tego samego materiału, co poduszki lub narzuta. Taki komplecik sprawia, że sypialnia zyskuje na spójnej aranżacji. Stosowanie zupełnie innych wzorów na poszczególnych elementach spowodowałoby wrażenie nieuporządkowania i chaotyczności. Takie wnętrze z pewnością nie byłoby intymne i zachęcające do relaksu.

W dużych sypialniach można pozwolić sobie na odrobinę więcej fantazji. Zasłony czy firanki nie muszą stanowić kompletu z pozostałymi elementami. Dobrze jednak, by łączył je podobny materiał czy też kolorystyka. W taki sposób, aby całość ze sobą współgrała, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na kontrastowe barwy bądź wzory, desenie.

Duży salon to również duże okna i często balkon do dyspozycji. Modnym i efektownym rozwiązaniem stają się ciężkie, grube zasłony, które luźno opadają na podłogę. Nocą gwarantują intymność i chronią przed okiem wścibskich przechodniów czy sąsiadów. Za dnia można je fantazyjnie upiąć i w ten sposób regulować ilość światła wpuszczanego do wnętrza.

Zamiast zasłon żaluzje i rolety

Rolety to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na łatwej obsłudze i przystępnej cenie. Najczęściej wybieramy rolety z systemem koralikowym, którymi regulujemy dopływ światła naturalnego, poprzez opuszczanie i podnoszenie. Mogą być wykonane z nieco grubszego materiału, jeśli zależy nam na większym zaciemnieniu nocą lub skutecznej ochronie przed nagrzaniem, podczas upalnych, słonecznych dni.

Rolety występują w szerokiej palecie kolorystycznej. Materiał może być wzorzysty lub lekko tłoczony, by nadać wnętrzu charakter, a okno uczynić bardziej wyrazistym. Wadą jest fakt, że w niewielkim stopniu możemy regulować poziom światła, bo rolety tylko i wyłącznie podniesiemy bądź opuścimy. Alternatywą są konstrukcje dzień-noc, które pozwalają na nieco większą elastyczność pod tym względem.

Podobne funkcje spełniają żaluzje. Pamiętajmy jednak o tym, że przy tego typu rozwiązaniach okno powinno zostać całkowicie odsłonięte. Ewentualnie stawiamy na lekką, zwiewną firankę, najlepiej bez korzystania z zasłon. Wystrój okien w sypialni pozostawia nam duże pole do popisu, ale pod uwagę przy aranżacji okiennej, weźmy nie tylko własne upodobania.

Ocena

One thought on “Wystrój okien w sypialni. Modnie i efektownie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge